ANADOL
Türkiye'nin ilk seri üretim otomobili

Ölçek : 1/24
Başlama: 16 Ağustos 2008
Bitirme:   24 Mart 2010

Sayfa 2 / 4 
09 Ekim 2009:
Tüm açıklıkları kapattım, alt tarafa kalıplama eteği ekledim. Tekrar zımparaladım ve belirgin bir bozukluk olup olmadığını kontrol etmek için parlak siyaha boyadım. Sonra silikon kalıbın yapımına geçtim.10 Ekim 2009:
Silikondan dişi kalıbı yaptım, bunun içine (erkek kalıp mastarı olacak) polyesterden bir kabuk döktüm. Bu kabuğu 3 eksende de şerit keserek tekrar yapıştırdım ve ufalttım,  gerekli yerleri çelik macun ile besledim. Sonra da bunu koyacağım alçıdan çıkabilmesi için eğik olarak kestim. Alçıda oluşan dişinin içine silikon dökerek erkek kalıbı yapacağım.


12 Ekim 2009:
Erkek kalıbı da yapıp örnek çıktılar aldım. Sağ tarafta kalıptan çıktığı gibi, sol tarafta ise tesviye edilip astarlanmış hali.


 16 Ekim 2009:
Şasi imalatına başladım. Ön-orta kısım şablonunu plastikten kestim. Şasi ana kollarını bükmek için ahşaptan bir mastar yaptım, 4x3.2 mm lik plastik profili ısıtarak her iki kolu da şekillendirdim.


 17 Ekim 2009:
Şasi imalatına devam...


 23 Ekim 2009:
Taban paneli imalatına başladım. 


30 Ekim 2009:
Taban panelinin büyük bir kısmı ile arka koltuk sırtlığını tamamladım.


 Bagaj tabanı için parçaları kestim. Bu görünüş montajın kabaca yarı yolu.


 Bagaj tabanını bitirdim. Arka koltuk sırtlık paneli ile uyum kontrolü.


 Taban panellerinin şasi ile uyum kontrolü.


 31 Ekim 2009:
Motor bölmesi panelinin yapımına başladım.


06 Kasım 2009:
Gösterge panelini oluşturdum. Bunu yapmak 2 tam günümü aldı.


11 Kasım 2009:
Gösterge panelinin kalıbını hazırlayıp polyesterden örnek parça döktüm. Neye benziyor diye de ufak bir boyama denemesi yaptım.


30 Kasım 2009:
İç yan panellerin ve taban panelinin mastarlarını ve silikon kalıplarını hazırladım. Altta solda iç yan panellerin malzeme dökülmüş halde kalıbı ve sağ tarafta da çıkan polyester parçalar görülmekte.


Taban paneli için de bir deneme dökümü yaptım. Soldaki parça kalıptan çıktığı gibi, sağdaki ise traşlanmış halidir.


Bagaj taban kısmının da kalıbını tamamlayıp örnek döküm yaptım. Kalıbın yanında ham hali, sağda da traşlanmış hali görülmekte.


10 Aralık 2009:
Bu modele göre ölçekli lastik bulmak neredeyse imkansızdı. Bunun için lastiği de üretmem gerekiyordu. Bir AMT kitinden kalan lastiği gerekli çapa gelecek şekilde kestim ve tam daire olsun diye uygun bir delik şablonunu kullanarak japon ile yapıştırdım. Daha sonra lastiğin içini polyester macun ile doldurup iç çapını tesviye ettim.


11 Aralık 2009:
En solda, yaptığım mastar model görülüyor. Lastiği kalıp silikonu kullanarak yapmak istedim. Bunun için sert bir kalıp gerekiyordu. Polyesterden iki parçalı bir kalıp hazırladım (becerene kadar 3 kere denedim) ve silikondan bir örnek bastım (beyaz olanı). Başarılı olduğunu görünce kalıp silikonuna siyah toz boya kattım ve bir de siyah olarak bastım (en sağda). Son derece tatminkar oldu!


 
..........