BMC TM-140 Kamyon
.

Başlama Tarihi: 12 Aralık 2007
Bitiş Tarihi:
Sayfa  1  /


BMC TM-140  KAMYONLAR HAKKINDA
BMC TM-140, Türk karayolu taşımacılığı tarihinin en önemli kilometre taşlarından biridir. 1966 yılında üretime başlayan fabrikada, önceleri az sayıda TM-135 üretilmiş, daha sonra TM-140 tip keblere geçilmiştir. Bu kebler de Seri-1, Seri-2 ve daha sonra Leyland-140 olarak 3 tipte üretilmişlerdir.
TM-140 lar, en ufak bir konforu bulunmayan, kullanması (özellikle direksiyonu çevirmesi) zor, ama çok sağlam ve cefakar kamyonlar olarak yıllarca hizmet vermişlerdir. 
Model olarak, en çok imal edilen ve bilinen Seri-2 den bir aracın modelini yapmak istedim. Bu kamyonun kiti olmadığı için de, tamamen sıfırdan yapım gerekti.

 
12 Aralık 2007:
Şasi kollarını 0.30 mm kalınlıkta pirinç levhadan kesip büktüm, bükerken zorunlu olarak kesilen kısımları içten lehim ile doldurup tesviye ettim.
21 Ocak 2008:
Şasi traverslerine en arkadakinden başladım. Yine 0.30 mm pirinç levhadan açınım kesip katladım. Hem traversi, hem de şasideki karşılık yerlerini ön lehimleme yaptım.
Traversi şasideki yerine denk getirip pürümüz ile ani ısı uygulayarak lehimleri erittim ve bağlantıyı sağladım.
22 Ocak 2008:
Stepne askı traversini de aynı prensipte yaparak şasiye montaja hazır ettim.
25 Ocak 2008:
Stepne traversini de aynı metodla yerine lehimledim.
Arka makas kulakları hizalarındaki traverslerin parçalarını hazırlayıp büktüm. Bunların da birbirine temas edecek yüzeylerine ön lehimleme yaptım.
Ortadan pense ile sıkarak pürümüz alevinde aradaki lehimi eriterek parçaları birbirine tutturdum.
Sonra bunları da diğerleri gibi şasi koluna lehimledim.
17 Ağustos 2009:
Vites kutusu altındaki traversi oluşturmak için parçalarını hazırlayıp birleşecek kenarları önceden lehimledim.
Önce traversi kendi arasında topladım, sonra da kompleye dahil ederek şasi kollarını da birleştirdim. Sadece en öndeki travers kaldı.