Matchbox #69 Rolls-Royce Coupe Detaylandırma

Başlama: 31 Ekim 2003  /  Bitirme: 10 Kasım 2003


Bu modeli uzun zamandır detaylandırmak istiyordum. Kötü bir durumda sayılmazdı, birkaç tane boya atması ve matlaşmış metal yüzeyleri vardı.
Önce modeli tamamen dağıttım...

Kalıp çizgilerini eğe ve zımpara ile yok ettim.

Bagajın çevresindeki çıkıntı gerçekçi değildi.

O çıkıntıyı da eğe ve zımpara ile sıfırladım.

Ön taraftaki kalıp çizgileri de narin yerlerde olmalarından dolayı biraz uğraştırdı.

Boya sökücü ile boyayı kaldırdım.

Temiz metal gövde...

Ön sinyal ve menfezlere, kaput çıtasına, arka plaka, kapı alt çıtası ve kapı kollarına Bare Metal Foil Ultra Bright Chrome uyguladım.

Yeni renk olarak metalik lacivert seçtim. 2 kat boya attım, her kattan sonra folyolardaki gerekli yerleri kürdan ucu ile kazıyıp metali açığa çıkardım. Ön sinyallere turuncu cam boyası uyguladım.

Arka lambalardaki boyayı kazıyıp henüz matlaşmamış çıplak metalin üstüne turuncu ve kırmızı cam boyaları uyguladım. Arka tampona da Bare Metal Foil uygulayıp, komplenin üstüne 2 ince kat şeffaf vernik attım.

Ön ve arka taraflardan Bare Metal Foil ve detay görünümler...

Modelin orijinalindeki turuncu renkli ön cam kabul edilemezdi, onun için sıfırdan ön cam çerçevesi yapmağa koyuldum. Bunun için 1 mm çapında pirinç tel kullandım.

Yuvarlak yüzeyi eğe ile köşelendirip, gövdeye girecek olan bölümü şekillendirdim.

Şimdi en zor kısım.. Gerçek görünümde farlar istiyordum, o yüzden tümseklerin tam tersine çevrilmesi gerekiyordu. Oyucu ucu merkezden kaçmadan tutabilmek için önce farların ortalarını 0.5 mm uç ile deldim.

Far gruplarını ön ızgaraya bağlayan kısımları kesip farları ayırdım. Arka yüzlerinde küçük birer çıkıntı olduğundan, buradan mengeneye bağlayıp işlemem mümkün oldu. Far çukurlarını Küresel uç ile çooook yavaş olarak oydum. Daha sonra far gruplarını Bare Metal Foil ile kapladım.

Farların koptuğu yerleri eğe ile düzelttim ve tüm grubu Bare Metal Foil ile kapladım. Ön ızgaraya mat siyah boya ile yıkama yaptım. Plakayı ıda komple siyaha boyayıp harf üstlerini kazıyarak harfleri ortaya çıkardım.

Ön cam çerçevesini boyadım ve epoksi ile gövdeye içten yapıştırdım. Ön camı da asetattan kesip Testors Clear Part Cement ile çerçeve içine yapıştırdım.

Kapı iç panelleri için karton ve plastik levhalar kullandım.

Tabanı ve koltukları boyadım. Ön göğüslüğü bilgisayarda çizip kağıda bastım ve modelin göğüslüğü üzerine yapıştırdım. 4 kollu direksiyondaki üst kolu kesip 3 kollu haline getirdim.
Kapı iç panellerini de yanlara yapıştırdım.

İç kısmı gövdeye yerleştirdim...

Ve bitiş... 3/4 ön ve arka görünüşler

Kendini en gösteren kısım ön taraf.. Far yuvalarına Humbrol Clear Fix damlacıkları koyarak far camlarını oluşturdum. Kuruduktan sonra 3 kere üstüste damlalar koyarak cam bombesini sağladım.

"Önce ve sonra" resimleri.... 

Hayır, diğerine aynı işi yapmayı düşünmüyorum!