- Bu otomobil ile 1977 yılında bir fotoğrafım-
MURAT - 124

(Diecast Model Tadilatı)
....................................................................
Ölçek : 1/18
Başlama: 30 Haziran 2012
Bitirme: 22 Temmuz 2012    

Sayfa 1 / 3

Murat-124 otomobillerin 1/18 ölçekli binek tipinin diecast modelidir. Bu modelde gözüme çarpan hataları düzelterek 1972-1977 arasında kullandığımız otomobilin modelini yapacağım.  

 
30 Haziran 2012:


Modelin henüz dağıtılmamış, orijinal hali. Başlıca hatalar:
- Far cam çizgileri düşey yerine yatay düzlemde yapılmıştır.
- Direksiyondaki korna çemberi orijinalinde yoktur.
- Kontak anahtarı yanındaki düğme sayısı 3 değil 2 tanedir.
- Arka stopların eni normalden büyük yapılmıştır.
- Arka Murat-124 yazısı çok basık oranlıdır.
- Kaput gerçeğe aykırı şekilde ve çok az açılmaktadır.
- Ön amblemde TOFAŞ yerine FIAT yazmaktadır.
- Ön ızgara çıtalarında 3 adet siyah çıta olmalıdır.
- Kaloriferin önünde yarım konsol olmalıdır.


Dağıtmaya arka panelden başladım. Arka panel ayrı bir plastik parça olduğundan işlem nispeten kolaylaşacak.

 
Arka panelin stop lambaları bölümünden kalıp aldım ve akemi ile köşeleri kopyaladım. Bunları, stop lamba grubu yanındaki panel çöküntüsünü dışa doğru yaklaştırmak için kullanacağım. Her iki taraftan 3 er mm taşınacak.Kopyaladığım köşe parçalarından 3 mm eninde gerekli kısımları kestim, arka panelde bunların gireceği yeri boşalttım ve orijinal kabartıları traşladım.Parçaları açtığım boşluklara yerleştirip içten japon ile tutturdum.

 


Ek yerlerini çelik macun ile doldurup zımparaladım, hataları görmek için astar boya attım. Biraz daha macun ve zımpara işi var.01 Temmuz 2012:
Stop lamba arkalıklarını da 3 er mm kısaltacak şekilde ortadan parça çıkardım, japonla yapıştırdım. Montaj kontrolü yaptım, oranlar şimdi normale döndü.


04 Temmuz 2012:
Stop ve sinyal camlarını plastikten hazırlayıp kalıp aldım, şeffaf polyesterden döktüm.


Stop lamba arkalıklarından da kalıp alıp resinden döktüm.Stop lamba arkalıklarını Bare Metal Foil kapladım, camları şeffaf boya ile boyadım, arka paneli tekrar macun-zımpara-astar yaptım ve geçici olarak üst üste koyup uygunluk kontrolü yaptım.


06 Temmuz 2012:
Daha sonra gerekecek diye arka panelden de silikon kalıp alıp arka paneli resinden döktüm.


07 Temmuz 2012:
Arka paneli boyadım, lamba grupları ile bilgisayarda yapıp bastığım plaka ve arka yazıyı yapıştırdım. Modeldeki plakalık çok kalın olduğu için onu kullanmadım, kağıda bastığım plakanın arka yüzüne  yapışkanlı alüminyum folyo ile takviye yaptım. Arka yazıyı ise doğrudan yapışkanlı alüminyum folyoya bastım.


Ön ızgara, tampon alt paneli ve far çerçevelerini boyamak için ön tarafı dağıttım.


08 Temmuz 2012:
Direksiyondaki korna çemberini kesip direksiyonun orta kısmını orijinalindeki gibi griye boyadım. Sağ tarafına (okunmasa bile) kırmızı ile TOFAŞ yazısını andıran izler yaptım.


Ön ızgara siyah, arkası da siyah olunca ızgara detayı görünmeyecekti. Bu sebepten, ayrıca biraz daha gerçekçi olması için (ızgara arkasındaki panel çamur ve tozdan grimsi tonda olur) yapışkanlı etiket kağıdına paneli çizip bastım, yerine yapıştırdım.
Izgarada FIAT yazan amblemi TOFAŞ yazan bir tane yaparak değiştirdim. Maskeleyip ızgara ve tampon altı panelini mat siyaha boyadım.Far çerçevelerini boyamak için far camlarını Humbrol Maskol ile maskeleyip reflektöre taktım, öylece boyadım. Sonra camı ve Maskolü yerinden çıkarınca cam dışında kalan kısım siyaha boyanmış oldu............