Sahip Olduğum Otomobiller Serisi 
MURAT-131 Şahin
35 NK 307
Orijinal Model: Starline Models

Ölçek : 1/43
Başlama: 08 Eylül 2016
Bitirme: 17 Eylül 2016  

Sayfa 1 / 2

1989 - 1991 arası kullandığım 1985 yapımı arabanın modelidir. Benim arabam 4 kapılı, 4 farlı ve yatay stop lambalı faz-2 tipi olduğundan ve hazır modeli olmadığından, 3 tane model aldım. 

 
Modellerin ilk hali.  En sağdaki Starline Models, bunu baz olarak aldım. Ortadaki Norev Abarth, bunun 4 farlı ön tarafını kullanacağım. Soldaki de Edicola 131P, onu da 4 kapı detayı için aldım.


İki kapılıya göre farklı olan B ve C dikmelerinden silikon macun ile kalıp aldım.
Kalıplardan çelik macun kullanarak parçaları döktüm.


 
Boyaları söktüm.


B dikmelerini keserek çıkardım.C-dikmelerinde gereken eklemeleri döktüğüm parçalardan traşladım.

 

Bu parçaları yerlerine epoksi ile yapıştırdım.
Arka paneldeki çıkıntıları Dremel ile traşladım.


Kapı kollarını kazımadan önce, alüminyum folyoya kopyaladım.Arkalarına japon+aktivatör uygulayıp dolu malzeme yaptım, sonra çevreden keserek parçaları hazırladım.


Kapı aralık hattını maske bandına taşıdım, bu mastar ile pirinç levhadan sağ-sol için simetrik şablonu hazırladım.Şablonu gövdeye basılı tutarken ön kapı çizgisini oydum.Sonra arka kapı çizgisini de aynı şekilde çalıştım.Arka paneli ve yanları macunlayıp zımparaladım.Deneme astarı attım, B dikmelerini yerlerine yapıştırdım.


Arka panelin altına plastik şerit yapıştırdım, üstüne macun uyguladım.Dremel ile kapılardaki kapı kolu çökmelerini oydum.


Koltuk kaplamaları. Kağıt peçeteye yazıcıda koltuk deseni bastım. Koltukların ana rengi alttan görünmesin diye "kumaşa" uygun tonda kapı içleri ile aynı boyayı attım.Bison sprey yapıştırıcıyı, gerekli yerleri maskeleyip koltuklara uyguladım ve peçeteyi yüzeye yedirerek yapıştırdım.
Fazlalıkları #11 uç ile kestim.
Ön koltukları da yerine yapıştırdım.Stop lambalarının hazırlanması.
Pütür desenli folyo taşıyıcı parçasını, alüminyum yapışkanlı bant ile sırt sırta yapıştırdım.
Bunları, 0.1 mm çift taraflı yapışkan bantla plastik şeritten kestiğim parçalara yapıştırdım ve sinyal tarafı ucundan 0.5 mm kadar fazlalık bıraktım. Bu fazlalık, camın çamurluğa binme yaptığı kısım için.
Sonra cam boyası ile renklendirdim.


...........