1966 SEBRING YARIŞI
        Yarışma Birincisi -  Best Model Of the Month , Eylül 2000.

Bu canlandırmayı, internet üzerindeki bir yarışma için yapmıştım ama canlandırmanın ana öğesi olan Corvette GS Roadster'a olan ilgim daha öncelere, Corvette Roadster'ı yaparkenki zamanlara dayanır. İnternette Corvette resimleri bakarken bu arabaya denk gelmiş ve görüntüsüne vurulmuştum. Daha çok araştırarak ve meraklıları ile yazışarak öğrendim ki, bu araç yarışmak için sınırlı sayıda yapılmış, ancak resmi olarak GM tarafından hiç yarıştırılmayıp bağımsız kişilerce yarıştırılmışlar. Yine öğrendim ki, Accurate Miniatures bu aracın modelini yapmış ama coupe olanını. Bu sevindirici bir haberdi, çünkü hem arabanın modelini bulmuştum, hem de bu kasayı yapmak için iyi bir sıfırdan yapım tadilat gerekiyordu...

Bu arabayı bir dioramada kullanmak istedim ve yarış tarihini araştırmağa başladım. Bu peşinde olduğum araba, 1966 yılında Sebring pistinde 1 kere yarışmış ve 65. turda motor arızasından yarış dışı kalmıştı. Ama yine öğrendiğime göre, o yarışta kaput normal Corvette kaputuna benzer bir formda ve farlar da kapalı imiş. Bagaj üstündeki kafalık çıkıntısı da yokmuş. Bu görüntüsü bana o kadar çekici gelmedi ve yarışın kendisi yerine yarış öncesi bir antrenman enstantanesi yapmağa karar verdim. Antrenmandaki şekli, benim hoşuma giden şekil oluversindi; "yarış öncesi öbür hale çevirivermişler olsundu"...

Modelciliğin bu araştırmacı yönünü çok seviyorum...

Mavinin tam tonunu bulmak çok uzun zamanımı aldı. Sunoco'ya bile renk kodunu sordum ama bir cevap alamadım. İnternette işin meraklıları ile mesajlaşırken öğrendim ki, belli bir boya kodu yokmuş... Roger Penske elemanlarından birine Sunoco mavisine benzer bir tonda boya hazırlamasını söylemiş, o da bir karışım hazırlamış. Bu durumda ton hakkında yeterince fikir sahibi olabilecek kadar Sunoco amblemi indirdim, sitelerinde gezindim. En sonunda mavi bir sprey boyanın üstüne Tamiya X-23 şeffaf mavi atınca çok yakın bir ton yakaladım!

Pistteki ikinci araba için 26 Mart 1966 da yarışa katılan arabaların bir listesini buldum. İçlerinden kiti olan bir tane seçmem lazımdı, o da Shelby Mustang GT 350 oldu. 3 araba kayıt yaptırmış, sadece 82 no. lu araba ile Terry Kohler yarışta start almıştı (o da 71. turda vites kutusu arızasından kalmış).

Kit olarak Revell-Monogram'ın 2482 Shelby Mustang GT350 Hertz kitini kullandım. Bu aracı da birtakım sıfırdan yapım tadilata maruz bıraktım ve GT 350 R haline getirdim.

Canlandırma kompozisyonu olarak, iki aracın bir virajdaki halini uyguladım. Corvette viraja içten girmiş ve biraz savrulduğu için direksiyona kontra vermiş, yolun da büyük bir bölümünü kaplamış durumda. Mustang ise dışta kalmış, virajın içine girmeğe çalışıyor. Sağ kapısında da daha önceden başka bir araç ile temastan olan bir göçük var. Viraj içinde bir fotoğrafçı da bu anı tespit etmekte.

Corvette savrulduğu için yana yatmış durumda olmalıydı. Bunun için süspansiyonda gerekli tadilatı yaptım. Sağdaki elemanları kısaltıp soldakileri uzatarak 3 derece civarında bir yatış verdim.Benzer tadilatı Mustang'a da uyguladım.

Figürler Fujimi'nin "driver and mechanics" kitinden. Canlandırmadaki duruşları için farklı figürlerin farklı vücut parçalarını kullandım, bazı yerlerde kesip yeniden şekillendirme yaptım. Fotoğrafçının kamerası parça kutumdan farklı elemanların birleşimi ile oluştu (karbüratör, tekerlek pimi ve bir dikiz aynası). Çıkartmaları bilgisayarda hazırlayıp bastım. Motorları, ateşleme kabloları düzeyinde detaylandırdım.

Mustang'ın jantları parça kutumdan "Torque-Thrust" jantlar. Ana şeritleri maskeleme ile boyadım, kapı altlarındakileri de bilgisayarda hazırlayıp çıkartma kağıdına bastım. Cam çerçeveleri, kapı kolları ve sileceklere Bare Metal Foil uyguladım.
Şimdi parça parça imalat hikayesine göz atalım. Aşağıdaki resimlere tıklayıp detaylara ulaşabilirsiniz:
PİST
 CORVETTE GRAND SPORT
SHELBY MUSTANG GT 350 RR
track
grand sport
gt 350 r