3 gecelik bir iş.....
Mini Cooper
Kış Dioraması

.

.
Başlama: 01 Ağustos 2006
Bitiş    : 03 Ağustos 2006

Sayfa 1 / 2


Eşim Nazlı ile 3 Ağustos 1984 günü evlenmiştik. Bu yıl da 22. yılımızdı ve ona bir hediye düşünmekteydim. Daha önce Mini Cooper'lı bir kış dioraması istediğini söylemişti. Bunu hatırladım da, hatırladığımda yıldönümüne 3 gün kalmıştı... Çok mu geçti? İnşallah hayır...
Önce 1/43 veya 1/32 ölçekli bir Mini baktım, hatta diecastlerde bile aradım konu mankenliği için; ama nafile.. Sadece Tamiya'nın 1/24 lük 24039 no.lu kitini bulabildim.
Kompozisyonu şöyle oluşturdum: Yol kenarına, elektrik direğinin dibine parketmiş bir Mini. Kaldırım gerisinde ondülalı galvaniz sacdan bir perde. Parkettikten sonra da kar düşmeğe başlamış. Ölçek 1/24 olunca da sokak lambasını çalışır LED li olarak yapmayı düşündüm. Önümde işgünlerini çıkınca bunu yapmak için net olarak 3 iş gecesi vardı...

 
01 Ağustos 2006:
Elektrik direği ile işe başladım. Kaidesi mimari maketler için olan bir çatı camından, gövdenin alt kısmı da keçeli kalemden.
Elektrik direği ile uğraşırken, bir yandan arabayı boyadım ve kurumaya bıraktım. Boya olarak arkrilik kırmızı kutu sprey kullandım. Tavana da beyaz emeye boyası sıktım.
Direğin orta kısmı Parker tükenmez kalem kartuşu, üst kısmı ise ısıtarak büktüğüm styrene boru. Elemanları birbirlerine ısıtarak geçirdim. Kalem içlerini de kablo geçirebilmek için temizledim.
Lamba şapkası için soğutma malzemelerinden çıkan bakır tapa güzel denk düştü, onu kullandım. Tepesine styrene borunun girmesi için 4 mm lik delik açtım. Diğer taraftan, beyaz ışık veren bir LEDi kablolayıp hazırladım.
Kabloları şapka ve borudan geçirerek üst tarafı montajladım ve CA ile yapıştırdım. Üstüne de sağlamlaştırıp boşluk doldurmak için plastik tabancası ile erimiş plastik sıktım ve tesviye ettim. 
Kabloyu tüm elemanlardan geçirdim.
Lehim telinden dekoratif bir yatay eleman yapıp CA ile yapıştırdım.
02 Ağustos 2006:
Direği mat yeşil, şapka içini de Chrome silver boyadım.
Şimdi sıra kaidede... Elimdeki çerçeve profillerinden çerçeveyi çatıp içine oluklu mukavva koydum. Cadde ve kaldırım taşı için Faller'in hazır formlu ve kaplamalı köpüklerinden kullandım.
Kaldırım yükselsin diye altına bir kat daha oluklu mukavva koydum. Direk için bir delik deldim, alt tarafına da kabloyu geçirmek için kanal açtım. Tamamını beyaz tutkal ile yapıştırdım.
Kaldırım taşlarını 6x6 mm balsadan yapıp boyadıktan sonra yine beyaz tutkal ile yapıştırdım.
Bitmiş kombinasyon...
Galvaniz sac perde için, hazır kartondan bir tarafı metal boyalı malzeme kullandım, arkasını da ben parlak alüminyuma boyadım.
Ahşapları da ızgara şişlerinden kestim ve perde arka desteklerini çattım.
Günün anlam ve önemine binaen birtakım mesajları airbrush ile yazdım....
02-03 Ağustos 2006 gecesi :
Aydınlatma için güç ünitesi LEDli bir el fenerinin pil haznesinden geldi. Bir de buton koyunca devre tamam oldu. 
Perdenin arka tarafına kaldırım taşlarını örtüp arazi görünümü vermek için önce kalınca bir tabaka beyaz tutkal serdim, üstüne de karbonat serptim. Bir miktar da ayak izi yaptım.
Ahşapların yatay yüzeyleri de kardan nasiplendiler...
Güç ünitesini kapatmak için "birşeylerin" üstünü kapatmış olan branda çözümü aklıma geldi. Alüminyum levhadan pil ve butonu örtecek şekilde parça kırıştırdım, üstüne beyaz tutkal ve tuvalet kağıdı uyguladım. Biraz daha kumaşa benzer kıvrımlar uyguladım, kuruyunca da önce siyah-yeşil boyadıktan sonra mat vernik sıkıp üstüne karbonat serptim. Kopup düşmesin diye üstten de mat vernik uyguladım.