The Lynx ProjectLincoln-Mercury’s Lost Dream Car

1965 ALITALIA ARAÇ İNDİRME DİORAMASI

Bu uzun hikaye, modelcilerin duayeni Mark S. Gustavson'un bir proje için diorama modelcisi aradığını haber almamla ve kendisi ile iletişim kurmamla başladı.

Konunun özeti; Ford-Lincoln-Mercury'nin gün ışığına çıkmamış, prototip aşamalarında kalmış çalışmalarının ortaya çıkarılması bu hikayeleri anlatan model ve dioramaların birbirlerini bütünleyen parçalar halinde yapılması. 2003 yılında başlayan bu proje, 2023 yılında tamamlanabildi.

Benim payıma düşen kısım, bu araçlardan biri olan Bertone Mustang otomobili İtalya'dan Amerika'ya getirilerek uçaktan indirilmesi dioraması oldu (otomobil hariç). Bu olaya ilişkin tek belge ise, 1965 yılında Automobile Quarterly dergisinde yayınlanan alttaki fotoğraf idi. Bu durumda, detaylara ulaşmak için geniş bir araştırma gerekiyordu.

İlk saptanması gereken konu, dioramanın ne büyüklük ve detayda yapılacağı idi. Varılan ortak nokta; uçağın burun kısmı ve iniş takımlarının görünmeyeceği bir bölgeyi almak oldu. Birkaç eskiz yaptım ve uzlaşılan yapı şu şekilde oldu: Taban, 3 duvarla çevrili olacak, arkadaki duvar sabit ve uçak buna bağlanacak, yan duvarlar ise farklı açılardan fotoğraf çekilebilmesi için sökülebilir olacaktı. Duvarlar, gece karanlığını da betimlemek için siyah renkte yapılacaktı.

Araştırmalarımla 130'dan fazla DC-8 kargo uçağına; 25 civarında da yükleme platformuna ve merdivene dair resim topladım. Elde başka fotoğraf olmadığı için, yapılacak her elemanın döneme uygun olması gerekiyordu. Yükleme platformu ve merdiveni tasarlarken dönem uygunluğunu gözönünde tuttum.

 

Kasım 2003:

İç aydınlatmayı nasıl yapacağımı görmek istedim. Resimde, koridorun ortasında kabaca birer metre ara ile yerleştirilmiş armatürler olduğuna dayanarak bir deney ortamı hazırladım. 125 mm lik bir PVC boru parçasına 5 adet metal çerçeveli LED uyguladım. 4.5 volta kadar izin olan bu LED lere 3V uyguladım. İlk görünüm 5 tane tavan spotu koymuş gibi oldu ve beğenmedim. LED lerin önüne aydinger kağıdı koyarak ışığı dağıttım ve ışığı yaydım. Bu sonuç hoşuma gitti ve modelde çalışır aydınlatma kullanmaya karar verdim.

Altta, flaşsız ve flaşlı olarak çekilmiş fotoğraflar yer almaktadır.

Daha sonraki evrelerde, tavan ortasındakilerin aydınlatma değil havalandırma difüzörleri olduğunu öğrendim. Aydınlatmalar tavan yanlarındaki dörtgen boşluklardı.


Işık şiddetini ayarlamak için kademeli bir adaptör kullanmaya karar verdim.

Yükleme platformunu da bir aksilik çıkmazsa yüksekliği ayarlanabilir şekilde yapmayı planlıyorum. Yüklere dayanması açısından metal malzemeden olacak.

Yapıma önce yükleme platformundan başladım ama zamanla uçak veya platform öne çıktığından kronolojik sıra ile anlatım yerine konu bazında gruplama yaptım.
KONULAR :
DC-8 UÇAĞIN YAPIMI
YÜKLEME PLATFORMU YAPIMI
MERDİVEN YAPIMI
BİTMİŞ FOTOĞRAFLAR