The Traction Avant Webring
Previous Site | Want to Join? | Random Site | List Sites | Next Site


1/8 CITROEN  Traction  Avant

English
İlk gördüğümde Heller'in bu kiti bana çok cazip gelmişti. Ama çalıştıkça çok zorlayıcı bir model olduğu ortaya çıktı. Kitin 1052 parçası var ve hepsi de çalışan parça. Bu teoride kalıyor tabii, çünkü kit büyük ve ağır olduğundan zayıf plastik bu yükleri kaldıramıyor.
Her neyse; tüm problemlere rağmen kiti yapmak bir hayli eğlenceliydi. Birçok mekanik problemi çözmek durumunda kaldım. Örnek olarak; çalışan süspansiyonu yapmayı seçtim ama montajdan sonra zavallı torsiyon çubukları gerekli torku veremediğ için araba yere çöktü kaldı!
Getirdiğim çözüm, amortisörleri açarak içine helezon yaylar yerleştirmek oldu.
Arka süspansiyonun görünüşü. Yatay yük alma çubuğu da çok zayıftı, dikkatsiz davranılınca hemen bükülebiliyordu. Buna karşılık, hortumlar ve kablolar yumuşak lastikten verildiği için çok doğal bir görünüm alıyorlardı. Bu elemanları yerlerine japon yapıştırıcı ile tutturdum.
İç ve dış kapı kolları kapı içinde çalışan kilit diline kumanda ediyorlar. Ama cam krikosu sadece görüntü olarak var. Kitte istenilen üç yükseklikten birinde camı ayarlama imkanı vardı, ama ben kapı içine kumaş koyarak camı istediğim yükseklikte tutabilme olanağı sağladım.
Ön torpido panelinde çok güzel detaylar var. Torpido gözü kiltli ve açılıp kapanabiliyor. 

Otantik olsun diye bu modeli siyaha boyamak, detayları kapattığı için gerçekten yazık oldu. 
 

Motor kısmında da birçok detay dolu. Burasının bir zayıflığı da, iki parçalı kaputun herhangi biri açıldığında orta menteşe yapıştırıcıdan kurtulup yerinden çıkıyordu. Buna çözüm olarak menteşe uçlarından gövdeyi de delerek ince çelik tel geçirdim, alttan da epoksi ile yapıştırdım.
Benzer uygulamayı da farlar için yaptım. Far taslarının saplarının içine pirinç tel geçirip yine epoksi ile yapıştırdım.
Kilometre saati orijinalinin tam bir kopyası; montajı yaparken aynı orijinalindeki gibi kat kat toplanıyor. Direksiyon kutusu da çalışıyor aslında, ama zayıf plastik mil bu yükü kaldıramıyor. Buraya pirinç bir çubuk koymadığıma pişmanım. Ön tekerlekler sadece tekerleklerden çevrilebiliyor.
Tabii ki her hata sadece kite ait değil... Tavan döşemesini keserken normalden küçük kesen bizzat bendim! 

Bu durumda, tavan döşemesini gerçek arabalarda olduğu gibi suni deriden içine gergi telleri de koyarak sıfırdan yaptım. Resme dikkatli bakınca tavan lambasının arkasında aşırı gergiden boşa çıkmış kaplama görülüyor.
 

Ön süspansiyona ait torsiyon çubuklarının önden görünüşü. Dikkatli bakınca, resmin solunda kalan çubuk gri renkli görünüyor. Bunun sebebi, torsiyon çubuğu baş tarafının kırılmış olması... Alüminyumdan yenisini yaptım. Bundan sonra amortisörlerin içlerine gizlenmiş helezon yayları koymaya karar vermiştim.
Ön aksların detayı. Çiftli kardan mili mafsalı her yönde mükemmel çalışıyor. Süspansiyon hareketi ile, aks milinin kayıcı mafsalı da kendi içinde çalışmakta.
Ve son olarak, 1980 yılında sahibi olduğum otomobilim ile çekilmiş bir hatıra fotoğrafı... Maalesef artık bende değil, o zamanlar satmış olduğum için çok pişmanım. Artık sadece eski resimleri ile 1/8 - 1/24 - 1/43 ölçekli modelleri var bende...