FORD TRANSİT
"Çiçek Abbas"
Orijinal Model: Italeri 3687

Ölçek : 1/24
Başlama: 22 Ekim 2016
Bitirme: 20 Şubat 2017  

Sayfa 1 / 5


 
1982 yapımı "Çiçek Abbas" filminde kullanılan Ford Transit dolmuşun modelidir.  Kullandığım kit, Transit Mk.2 nin makyajlanmış hali ve ayrıca minibüs değil van tipi olduğundan, epeyce tadilat gerekmekte. Model eski ESCI kitinin tekrar basımı olup, piyasaya sürülmesini beklemem gerekti.


22 Ekim 2016:
Modelin gelmesini beklerken, daha sonra zaman alacak aksesuarların yapım denemelerine başladım. Balonlar için ahşaptan model yapıp silikon kalıbı aldım.Kalıptan muhtelif malzemeler ile dökümler aldım. Isı tabancası silikonu, E-Z Water su yapım malzemesi, 100 kat vernik ile denemeler yaptım. Sonuçta en uygunu ısı tabancası silikonu ile çıkan parça oldu.  Balonu şeffaf cam boyasına daldırıp kuruduktan sonra üstüne şeritler çizdim ve parafilm gerdirerek balonu kapladım.


 
23 Ekim 2016:
Portbagajdaki çiçekli sarmallar için çalışma. Kalıp silikonunda metal uçla evire çevire, içinden parça çıkarana kadar oyma yaptım. Sonra ısı tabancası silikonu ile oyuğa malzeme bastım ve donmadan ipi bastırarak çiçeği ip ile kaynaştırdım.İp ve tel ile denemeler yaptım, daha iyi görmek için boyadım. Çiçeğe benzediğini düşünüyorum...

29 Ekim 2016:
Ön camın içinde asılı olan sıra püskülleri yapmak için tuhafiyecilere baktım. Şöyle bir şeyi buldum, yatay liflerini ayıklayıp dikeylerde de iki sıradan birini keserek seyrekleştirdim.


30 Ekim 2016:
Bu liflere bir maskeleme bandı yardımı ile, eşit uzaklıkta boncuklar geçirdim ve japon ile boncukları yapıştırdım, fazlalıkları kestim.
Sonra pembe kadife tozu ile kapladım. Bu da püsküle benzedi...14 Kasım 2016:
Ve en sonunda model elime ulaştı. Vanı minibüse çevirmek için önce yan camları işaretleyip boşalttım, sol orta kapı kolunu traşladım.


Arka kapı çift kanatlı olacağından, üst menteşeleri ve alt kilit yapısını traşladım.16 Kasım 2016:
Arka paneli ortaya dikmeler koyarak çift kanatlı görünüme getirdim. Sağ orta kapıyı keserek yerinden çıkardım.


17 Kasım 2016:
Kapı kolu çıkıntısını matkapla oydum, tesviye ettim ve el boşluğunu oluşturdum.19 Kasım 2016:
Camları tutacak iç panelleri de hazırladım. Kenarları yuvarlatmak için özel olarak oyduğum bir ucu kullandım.Arka kapı orta dikmelerine radyüslü kavuşmalar yaptım.20 Kasım 2016:
İçteki cam panellerini araya asetet sürülebilecek derinlikte çepeçevre oydum.Orta kapıya menteşe uygulaması.
Kapıda kalan menteşe çıkıntılarına ortadan kesik açtım. Pirinç levhadan menteşe uçlarını kesip büktüm ve kesiklere yerleştirerek epoksi ile yapıştırdım. Eksen garantisi için bu sırada bir topluiğneden faydalandım.


B-sütunundaki menteşe parçalarını da plastikten hazırladım, kapı bantlarla yerinde dururken yine topluiğne ile eksenleyerek bu parçaları B-sütununa yapıştırdım.Yapışma sırasında parçalara baskı uyguladım.


Kapı açılması çalışma kontrolü.21 Kasım 2016:
Arka kapıların üstünde aşırı boşluk vardı. Bunu kapatmak için önce arkasına plastik bir çıta yapıştırdım.22 Kasım 2016:
Çıtanın üstünü kapı hizasına kadar polyester macun ile doldurdum.


23 Kasım 2016:
Cam iç panellerini yapıştırdım. Asetat parçası, alt taraftan yukarı itilerek iç ve dış paneller arasına sürülüyor. Bu sayede cam ve kasa arasında yapıştırıcı izi olmuyor.......