Sayfa  2 / 7

20 Aralık 2003:

Arka tarafta gereken panel ve çıtaları kesip yapıştırdım.


Arka tarafa gerekli çelik macunları uyguladım, özellikle de sedan ile çok eğim farkı gösteren arka çamurluk üst taraflarında...

21 Aralık 2003:

Ön farlar kromaj parçaya kabartma basım idi. Hemen yerlerini oydum! Buralara sıfırdan yapım reflektör ve camlar koyulacak...


Kitin kalitesizliğine bir örnek.. Kromaj yığılmalarına bir bakın! Yandaki sıyrılmış yer de parmak ucumu sürtmemle oluştu!
Kötü kısımları alttaki fotoğraftaki gibi zımparaladım ve BMF ile örttüm. Eskisinden çok daha iyi oldu...
Çok fazla da özenmedim, zaten arabaların tamponları hiçbir zaman yepyeni görünmüyorlardı!24 Aralık 2003:

Şimdi ön kapı menteşeleri. Ataşlardan kapı menteşe kollarını şekillendirdim ve yataklık yapacak olan plastik levhaları da hazırladım.


Burada montajlı halleri görülüyor. Yatağın ortasındaki çıkıntı parça, ön çamurluğun iç profiline daha iyi oturup yapıştırılabilmesini sağlamak için...

Sonra da kapı içlerinde yer alacak olan takozları hazırladım ve bunlara montaj için delikler deldim. 

25 Aralık, 2003:

Menteşenin çalışma kontrolünü yaparak, menteşeyi ön çamurluğun içine yapıştırdım.


Sonra da gövdenin dışına maske bandı yapıştırarak kapı panelini gövde üzerinde sabitledim ve menteşenin takozlarını kapı içine yapıştırdım.

Kapı gayet uyumlu bir şekilde açılıp kapanmakta. Bu tarz imalatın en avantajlı yanı, istenildiği zaman kapının sökülüp takılabilmesi.

Sağ ön kapıyı da aynı yöntemle menteşeledim.

Gövdeye eklediğim marşpiye parçalarının işgal ettiği yerleri taban panelinde traşlamam gerekti.

27 Aralık 2003:

Arka kapı iç panelini plastik levhadan keserek imal ettim ve yerine alıştırdım.


Arka kapı iç panelinin en komplike yeri, C-sütunu ile binme bölümleri (resimde mor renkli) idi. Burayı en güvenilir şekilde, macun koyarak alıştırma yolunu seçtim ve macun C-sütununa yapışmasın diye Maskol ile kapladım. 

Arkadan maske bandı koyarak iç paneli gövdeye tutturdum ve kapı dış panelini de menteşeye taktım. Sonra çelik macunu yoğurarak hazırladım ve kapı iç ve dış panelleri arasına koyup dış paneli kapattım ve macun da üstüne bindiği C-sütununa göre şekillendi.

Kaba form bu şekilde sağlandı, detayları otomotiv çelik macunu ile tamamlanacak. İşi biten Maskolü de söktüm.

28 Aralık 2003:

Ön kapı iç paneli imalatı.
Sol ön kapı boşluğuna oturacak bir iç paneli plastik levhadan kesip yerine alıştırdım. Ayrıca, komple kapının alt panelini oluşturacak şeridi de kestim.


Kapıyı yerine koyup iç ve dış panelleri birbirine orada yapıştırdım.

Ön kapı kilidi için; kapı kilidinin olduğu paneli kestim, bir topluiğneyi (kilit pimi) bükerek panele yerleştirdim ve CA ile yapıştırdım. Kilitlerin devamını bir sonraki sayfada göreceğiz.

Ön kapılarda çerçeve olmadığından yapmak gerekti ve plastik çok zayıf olacağından, pirinç levhadan yaptım. Köşe kılınçlamasına keskin bükülemiyeceği için, iki şerdi lehimleyip tesviye ettim. Alt ucu, kapı panelinin içine uyacak şekilde büktüm.

İyi bir oturma sağlamak için, kapı plastiğinden bir miktar oymak gerekti. Pirinç ve plastiği epoksi ile yapıştırdım.

Çerçeve eklenmiş kapı...

 
 
..