"Köftehor"

Orijinal Kit: Revell 7344
Başlama Tarihi : 31 Temmuz 2005
Bitiş Tarihi : 9 Ağustos 2005

Sayfa  1  /  3
.

Bu modeli yapmak için beni heveslendiren gerçek aracın resmi. Köfteci arabasındaki �Köftehor� esprisi çok hoşuma gitti. Bu kasanın kit olarak maketi bulunmadığından, bir sonraki kasanın kitinden uyarlama yoluna gittim.

 
31 Temmuz 2005: 
Arka havalandırma deliklerini ince bir matkap ile açarak işe başladım.
Motoru birleştirip boyadım ve kirlettim. Daha sonra da komple alt tarafa hafifçe toz efekti veren boya uyguladım.
Gövde panellerine çöküntüler yapmağa sıra geldi. Amblemlerin düşmüş olduğu efektini vermek için yazıları kazıdım, montaj deliklerini deldim. Arka paneli el ile kalıcı deformasyon vererek eğdim.
Sağ ön köşede de ufak bir göçük yaptım.
Paslanmadan dolayı olan delikleri için gövde içinden malzemeyi incelterek dış tarafa kadar muntazam olmayan delikler halinde deldim.
02 Ağustos 2005:
İç tavan paneli ön tarafına parça ekledim.
04 Ağustos 2005:
Pişirme ocağı ve ayaklarını plastik levhalardan yaptım. Konacağı yerde uygunluk kontrolünden sonra imalata devam ettim.
05 Ağustos 2005:
Baca dirseğini imal etmek için plastik boru kullandım. İnce bir pirinç levhayı ısıtıp boruya yandan eriterek tamamına yakın yere kadar soktum, henüz sıcak iken levhayı çekerek kesik yeri birleştirerek bir büküm elde ettim. Bu işlemi 4 kere tekrarlayınca dirsek formunu almış oldu. Hem de tam soba borusu gibi kıvrımlar yaparak..
Tavanın iki katmanı arasını çepeçevre plastik levhadan kestiğim parçalar ile doldurdum.
06 Ağustos 2005:
Tavanda bacanın geçeceği yerde delik açtım.
Paslı bölge efektlerine devam� Elektrikli havyanın ucuna çelik bir tel sarıp muhtelif yerleri ısıtarak kalkmış boya görüntüsü verdim.
Gövdeyi beyaza boyadıktan sonra, iki farklı tonda kahverengi ile çukurların üstünü boyadım, henüz kurumadan bir bezle sildim ve pas efektleri çukurların içinde kalmış oldu.
Pişirme ocağının üstünü yapışkanlı alüminyum folyo ile, ızgara sacını ise ince alüminyum levha ile kapladım.
Yağ akma ve yanık izleri için parçaları mat siyah ve lastik tonlarında boyadım, üstlerinden tel fırça ile kazıma yaparak tam çıkmamış yağ ve yanık izlerini elde ettim.
Kullanılmışlık izleri ile beraber komple pişirme ocağı�
Yağ ve is efektini aynı şekilde bacanın tavandan çıktığı yerin çevresine de uyguladım.
07 Ağustos 2005:
Bilgisayarda, arka camdaki yazının şablonunu hazırlayıp yapışkanlı etikete bastım. Harfleri kesip çıkardım, şablonu arka cama yapıştırıp üstüne beyaz boya uyguladım.
Yine bilgisayarda muşamba döşeme deseni hazırlayıp normal kağıda bastım, üstüne 6 kat şeffaf vernik uygulayıp muşamba görüntüsünü elde ettim.