NASCAR  BEETLE
Sayfa 1 / 2
Yarışma Birincisi - C.A.R.S. On-Line Contest, Aralık 1998
Herşey CARS - Chattanooga Auto Replicas in Scale sitesini gezerken başladı. Tamiya'nın yeni VW Beetle kiti temalı bir yarışma vardı. Aklıma bu araçtan bir Nascar yarış arabası yapmak geldi. Haliyle epey uğraşlı bir iş olacaktı. Bunu gördüğümde Kasım ayının 3. haftasıydı ve 31 Aralık'a kadar bitirilmesi gerekiyordu.
Derhal iki kit sipariş ettim: Tamiya'nın New Beetle kiti ve Monogram'ın #99 Ford Taurus kiti. Taurus'un şasi ve mekaniği VW gövdesine uyralanacaktı. Ancak bir sıkıntı daha vardı; Nascar yarışları hakkında hiçbir şey bilmiyordum! Öğrenmek için Kalmbach'tan
"Building and Detailing Stock Cars" kitabını ile Detail Master'dan detaylama elemanları ve Slixx Decals'tan da dekalleri de sipariş ettim.
Kitler elime geçtiğinde Aralık ayının ilk haftası bitmişti, yani 3 haftam kalmıştı. Neyse ki kitap daha önce gelmişti ve yarışların kuralları ve normları hakkında epey bilgi sahibi olmuştum. Ayrıca internetten de araştırmalar yapmıştım.
İlk ölçümler, araç genişliklerinin uyumlu olduğunu gösterdi. Ama Taurus'un şasisi 10 mm kadar uzundu ve sağda görüldüğü yerlerden kısaltmak ile işe başladım. .

Genellikle olduğu gibi, önce motorun yapımıyla başladım. Daha iyi detay için, distribütörle beraber basılmış buji kablolarını yok edip kırmızıya boyadığım bakır teller ile kabolamayı yaptım. Kasnakların üzerine gerçekçilik için küçük delikler açtım.

 
 
 
  
 
  

Tavandaki kanat yerlerini çizip boşalttım ve pirinç levhadan kestiğim kanatları yerine alıştırdım.

Deneme montajı gösterdi ki, kısa kaputtan dolayı motor çok içeride, neredeyse tamamen ön göğüslüğün altında kalıyordu. Motoru mümkün olduğunca öne kaydırdım.
Ama yine de, motora ulaşım problemli olacaktı çünkü hava filtresi bile yarıya kadar içerde kalıyordu. Aklıma radikal bir çözüm geldi. Ön tarafı komple "hatchback" gibi "hatchfront" olarak yapmayı düşündüm. Kaput, ön camla beraber komple olarak havaya kalkacak ve motora rahat ulaşım sağlanacaktı.
Motoru öne kaydırmak, salıncakların ön yataklarını da öne almayı gerektirdi, kesip parça ekleyerek uygun hale getirdim.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


.

Ön tamponun altını spoiler yapmak için kestim ama sonra Taurus'un spoilerinin neredeyse mükemmel oturduğunu görerek onu yapıştırdım.

  

Gövde ve şasinin uyum denemesinde, takla kafesinin ve sürücü yüksekliğinin çok az olduğunu gördüm ve hepsini 6 mm parçalar ekleyerek yükseltip uyumlu hale getirdim (sağda ve altta).


Şimdi sırada "hatchfront" imalatı var. Önce plastik levhadan tavan boy kanatçıklarını kestim ve tavana yapıştırdım. Detail Master menteşelerini de japon ile tavana ve cama yapıştırdım. Menteşe parçalarını geçici olarak birleştirdim ve cam ile kaputu epoksi ile birbirine yapıştırdım. Cam gövdeye dıştan oturunca öne doğru 2 mm kadar gittiği için ön camın altını da o kadar traşlayıp kaputu yapıştırdım.

Arka taraftaki VW amblemi, plaka yeri ve tampon altındaki çöküntüleri plastik levha parçaları ile doldurup üstüne epoksi macun uyguladım. 
 

Arka spoiler için plastik levhadan bir parça kesip arka cam altına yapıştırdım. Sol arka stop yerine de yakıt dolumu için delik açtım. İlk astarı da attım.

Gövde, şasi ve tekerleklerin uyum denemesi, çamurluklarda traşlanacak yerleri belirledi.

Bu arada, şasiyi hazırladım. Taurus'un arka dingil sonrası VW'den uzun olduğu için tekerlek davlumbazları arasındaki tabanı kesip yakıt deposunu arka aks ile çakışmayacak şekilde yerleştirdim. Yeni depo kenarları için plastik levha kullandım, Taurus'un depo tepesini koruyarak bu yeni deponun üstüne yapıştırdım.

Arka çarpma borusu kolları da şasi kısalmasından nasibini alarak biraz boyut değişimine uğradı.


Tabanın bitmiş hali. Egzoz boruları kısaltılarak açıları değiştirildi, şaftın da boyu kısaltıldı.


Lastikler çamurluk dışına taştığı için plastik şerit yapıştırarak çıkma yaptım, sonra polyester macun ile doldurarak zımparaladım.

Ön ve arka akslar ile tekerlekleri yerlerine yapıştırdım. Öncesinde, biraz kullanılmışlık görüntüsü için lastikleri zımparalamıştım.