OPEL GT
.

Kit: AMT 31226
Ölçek:  1/25
Başlama Tarihi: 19 Aralık 2007
Bitiş Tarihi: 19 Ocak 2008
Sayfa  1 / 3


19 Aralık 2007:
Genel gövde zımparasından sonra, öndeki hava girişlerini açmak için önce matkapla delikler deldim.
İnce eğe ile delikleri tesviye ettim.
Kaputun altındaki kalıp çıkıntılarını Dremel ile sıfırladım.
Gövde üstündeki amblemleri boya öncesi Bare Metal Foil ile kapladım. Boya sonrasında buralar kazınarak metal açığa çıkarılacak.


29 Aralık 2007:
Gövdeyi Tamiya 34 Camel sarısı (sprey kutu) ile boyadım.
30 Aralık 2007:
Motoru monte ettim. Süpap kapağı kromajlı idi, onu Gunze Mr. Metal Color ile alüminyum renge boyadım. Buji deliklerini deldim (0,5 mm), sonra 0,35 mm lik alüminyum tel ile (kırmızıya boyadım) buji kablolarını ateşleme sırasına uygun olarak yerleştirdim. Bujiler için de beyaz kablo izolasyonu kullandım.
Motorun diğer taraftan görünüşü.
Kapı iç detayları gerçek dışı ve kötü detaylandırılmıştı. Dolayısı ile kapı içleri ile uğraşmayıp tamamen mat siyah boyamayı uygun gördüm.
31 Aralık 2007:
Gövdeye 2 adet mat siyah boya ile bant çektim.
Göğüslük panelini de mat siyaha boyayıp parmaklarımı üstünde sürterek yüzeydeki çıkıntılara yarı parlaklık kazandırdım. Göstergelerin rakam ve ibrelerini kazıyıp alttan plastiği çıkardıktan sonra da şeffaf tırnak cilası uygulayıp cam efekti verdim.
01 Ocak 2008:
Şimdi önemli bir kit hatasını telafi etme işlemi...
Ön cam lastiğinin geçtiği gövde profili, görüldüğü gibi çamurluk kenarlarında kesiliyordu. Halbuki burasının iki çamurluk arasında camı alt kenarı boyunca devam etmesi gerekiyordu. Bu resimde kitin kötü uyumu da görülüyor: Camı alt tarafı ile gövde arasında boşluk bulunmakta. Havada kalıp ta cama  tam oturacak eğimde bir parça yapamayacağımdan, başka bir düzeltme yöntemi uyguladım.
1 mm eninde yarım yuvarlak şeritten çamurluklar arasına oturacak boyda bir parça kestim, el ile camın eğimine kabaca denk gelecek şekilde deforme ederek büktüm. Sonra çok dikkat ederek, bir ucundan camın dışına yapıştırdım.
Şeritin geri kalanını da cama dikkatlice yapıştırdım.
Şeriti ve camın alt tarafında devam eden şerit hizası kadar bir bandı mat siyaha boyadım.
Camı yerine oturtunca çok daha makul ve gerçeğe yakın bir görüntü elde ettim.