ANADOL
34 KA 501

Renç Koçibey'in  otomobili

Ölçek : 1/24
Başlama: 1 Aralık 2010
Bitirme: 23 Şubat 2011  

Sayfa 1 / 3

Türk ralli sporunun unutulmaz öncülerinden Renç Koçibey'in 1968 yılında yapılan Trakya Rallisi'nde 1. geldiği ünlü yarış aracıdır.

Modeli biraz detaylı yapıp gerekli kısımları açmaya karar verdim. 
1 Aralık 2010:
Bir Anadol gövdesindeki açılır panelleri boşalttım. Buralardan çıkan parçalar kullanıma uygun olmadığından, bunların yerine gelecek parçaları ayrıca döktüm.


Cam direkleri resinde tek başına çok zayıf kaldığı için bunları keserek pirinç kare çubuktan yeni imal ettim.


5 Aralık 2010:
Cam çıtalarını kapı içine alıştırdım, epoksi ile yapıştırdım. Pirinç çubuk ile iç panelin binme yaptığı yerlerde çubukları traşlayıp alıştırdım.
İç paneli de kesime uygun şekilde parçalara ayırdım.

Menteşe uygulaması için menteşenin kendisini hazırladım, gövde cidarlarını kanallar ile incelterek menteşeye yer açtım.


Menteşe montaj provası.


7 Aralık 2010:
Kapı içi bağlantıları da hazırlayıp yapıştırdım, kapı çalışma kontrolünü yaptım.Kapı marşpiye parçalarını hazırlayıp yapıştırdım. Bagaj kapağının iç takviyesini yaptım, kapak boşluğuna basma kanallarını yapmaya başladım.


8 Aralık 2010:
Bagaj menteşelerini de hazırlayıp yapıştırdım, çalışma kontrolünü yaptım.İlk çuvallama... Marşpiye için koyduğum plastik çıtaların kalınlığı fazla geldi, taban panelini de koyunca koltuk altındaki çökmeler marşpiyeden daha aşağı düştü.  Plastik çıtaları söküp pirinçten profil kıvırdım ve marşpiyelere içten epoksi ile yapıştırarak taban panelinin oturma hizasını yükselttim.


9 Aralık 2010:
Motor bölmesi iç tarafını plastik levhalardan keserek hazırlamaya başladım.


10 Aralık 2010:
Kaput menteşesini yerleştireceğim kısımdaki malzemeyi dikkatle traşladım. 12 Aralık 2010:
Kaput menteşesi dönme eksenini gerçeği ile aynı yapmak için uğraştım ama malzeme ve malzeme kalınlıkları buna izin vermedi.
Gerçekte kaputun önü, açıldığı zaman radyatöre doğru biraz içeri girer ama burada mümkün olmadı, yine de gerçeğe yakın bir görünüm elde ettim. 


13 Aralık 2010:
Kapı basma yüzeylerini modelin üstünden şablon çıkararak hazırladım ve yerine alıştırdım.


18 Aralık 2010:
Motor bölmesi iç tarafını bitirdikten sonra silikondan kalıp aldım, örnek bir parça döktüm. Zor bir parçaydı, bu kadar güzel çıkacağını tahmin etmemiştim.


Motor bölmesi iç tarafını gövdeye epoksi ile yapıştırdım, birleşim yerlerini macunladım.


20 Aralık 2010:
Bagaj kapağı açılacağı için bagaj tabanının gövde içine birleşik olması gerekiyordu. Bu halde taban panelini yerine sokmak mümkün olamayacağından, taban panelini döndürmeden doğruca yerine yerleştirebilmek için arka koltuk sırt panelini taban panelinden ayırmak gerekti. Bagaj tabanını da stepne yuvaları gövdenin içine tam oturacak şekilde kısmen yeniden yaptım.


İç taraf panellerini hizalayıp gövde içine epoksi ile yapıştırdım.........