MURAT - 131
4 Far / Yatay Stop

Ölçek : 1/24
Başlama: 04 Ağustos 2013
Bitirme: 14 Eylül 2013   

Sayfa 1 / 1

Daha önce yaptığım Murat (Fiat)-131 modelinin bir sonraki versiyonu 4 yuvarlak farlı ve yatay stoplu tipe çevirme işlemleridir.  1990-1992 arasında kullandığım otomobilimin modeli olacak.

 
04 Ağustos 2013:
Daha önce dörtgen farlı tipi yaparken kullandığım boş ön ızgarayı kullanarak 4 farlı ızgara panelini hazırladım. Sonra bu mastardan silikon kalıp alıp resinden ön ızgara döktüm.


12 Ağustos 2013:
Arka stopları iki parçadan yapmağa karar verdim. Cam ve reflektör kısımlarını plastik levhalardan ayrı ayrı yaptım. Cam kısmındaki pütürlü yüzey için yapışkan folyo taşıyıcısı kullandım. Sonra bunlardan kalıp aldım.

 
14 Ağustos 2013:
UV ile sertleşen Bondic kullanarak camı yaptım, şeffaf boyalar ile boyadım. Reflektörü de resinden döküp Bare Metal Foil kapladım. Soldaki reflektörü deneme amaçlı yapmıştım. Geri lambası tarafındaki reflektör aşırı belirgin olunca orayı iptal edip yeni reflektör yaptım.  Sağ tarafta farklı tonlarda boya denemeleri görülmekte.


17 Ağustos 2013:
Far camları için önce kalıp yapıp Bondic ile döküm yaptım. Ancak, dairesel camların ızgaradaki yuvalarında durabilmek için kalın olması gerekiyordu, kalın olunca da Bondic cam için fazla sararmış olarak çıktı. Bunu beğenmedim, başka yola gittim. Far camı için alüminyum çubuğun ucunu hafif yuvarlattım, eğe ile çizgiler oluşturdum. Asetatı ısıtıp alümiyum çubuğa bastırınca uç tarafı far camı şeklini aldı. Sonra gerekli mesafeden ucunu kestim ve far camını elde ettim. Zor ama daha gerçekçi bir çözüm oldu.Farların geleceği yerleri işaretleyerek reflektör gibi oydum, üstüne Bare Metal Foil kapladım.


 Far kontrolü... Soldaki resimde iç tarafta camlı, dış tarafta camsız görünüm. Sağdaki resimde ise daha önce bahsettiğim Bondic ile dökülen cam ile kıyaslama görülmekte.İki camı da takarak görünüm kontrolü.25 Ağustos 2013:
Yatay stoplar için gereken arka panel tadilatını, plastik bir çıtayı yapıştırıp macun ve zımpara ile düzelterek yaptım.


27 Ağustos 2013:
Kapı dikiz aynasını yaptım.  Plastikten şekillendirdiğim aynaya telden sap yaptım, bundan kalıp aldım ve yine tel kullanarak kopya parça döktüm. Resimlerde soldaki mastar, sağdaki kopya parça.


02 Eylül 2013:
Taban ve koltukları kapladım. Koltukların desenini kağıt peçeteye basıp yapışkan sprey  ile yerine uyguladım.
(Metod için bkz:
http://korkutvarol.com/Murat124/Murat124-tr02.html )


13 Eylül 2013:
Arka cam içine konulmak üzere yastıklar... Başka bir modele koymak için yaptım ama yapılış resimlerini bu sayfaya koydum.
Önce internetten bir yastık resmi buldum, gerekli boyuta ufalttıktan sonra iki taraflı simetrik olarak kağıda bastım.  Daha sonra arka tarafına yapışkanlı alüminyum kanal bandı yapıştırıp uygun bir erkek-dişi kalıp arasında biraz bombe verdim.


Yastıkları dış hatlarından kestikten sonra birbirlerine yapıştırdım.


14 Eylül 2013: Bitmiş Resimler