OTOMARSAN
Mercedes-Benz 0302

Ölçek : 1/50
Başlama: 26 Şubat 2011
Bitirme: 11 Haziran 2011  

Sayfa 1 / 2

Mercedes-Benz 0302 otobüsünün Türkiye'de Otomarsan tarafından üretilen şeklinin modelidir. Tadilat yapılacak model olarak Tekno üretimi 1/50 diecast modeli kullandım.


 
26 Şubat 2011:
Modelin henüz dağıtılmamış, orijinal hali.


27 Şubat 2011:
Modeli dağıttıktan sonra, açılır motor ve bagaj kapakları ile şöför kapısını japon ile yerlerine sabitledim. İlk iş olarak bizim tipte olmayan alt profili freze çakısı ile düzledim.04 Mart 2011:
Orijinal ile bizim tipteki en büyük farklılık tavan yapısında idi. Orijinalin yan camları kavisli ve tavanı kademeli olduğundan, uygun yerlerden tavanı kestim ve cam direklerindeki kavisi düzelttim.06 Mart 2011:
Pirinç levhadan tavan kesip bükerek ve çekiçleyerek ilk formunu verdim, yerine japon ve epoksi yapıştırıcılarla yapıştırdım.Ön cam boşluğundaki kavisleri biraz yontarak bizim tipin hattına yaklaştırdım. Ayrıca, ön cama siper olan yan dikmeleri de incelterek camın yan kenarda bitmesini sağlayacak şekle getirdim.
Arka camdaki orta çıtayı da içeren arka parçayı lehim ve japon ile tutturdum.
Arka yan cam boşluğunu bizim tipe göre genişlettim.
 


07 Mart 2011:
0.8 mm telden yağmur oluklarını hazırlayıp japon ile yapıştırdım.


12 Mart 2011:
Tavan kısmına prova astarı attım.  Bundan sonra, gereksiz yere dertsiz başıma dert almaya heveslendim. Tavandaki takviyeleri plastik şeritten yaparsam belki eğri yapışır diye farklı yöntemler denemek istedim. Önce iplikler gerip üstüne yapışkanlı alüminyum bant uyguladım. Niyetim buradan uygun kısmı kesip tavana yapıştırmaktı. Görüntü olarak güzeldi ama tavana yapışınca oluşan minik kırışıkları gidermek için tekrar macun-zımpara gerekecekti. Bundan vazgeçtim.


13 Mart 2011:
Sonra aklıma şablon ile polyester macun uygulamak geldi. Bilgisayarda yaptığım çizimi 4 kat yapışkanlı etiket kağıdına bastım. Gerekli yerleri kestikten sonra tavana yapıştırıp polyester macunu uyguladım.


Macun kurumadan şablonu ayırdım ama net bir ayrılma olmadı. Düzeltmek için kısa bir parça şablon daha yaparak bölgesel onarımlarla çizgileri tamamlamaya çalıştım ama yine beğenmeyip bu uygulamadan vazgeçtim.


 14 Mart 2011:
Macundan şeritleri komple zımparalayıp ilk yapmam gerekeni yaptım, plastik şeritleri yapıştırdım!  Neyin olabileceğini anlamak için neyin olamayacağını görmek gerektiği felsefesi böylece yaşanmış oldu...23 Mart 2011:
Kalıp alma hazırlığı olarak tüm açıklıkları kapattıktan sonra üst ve alt gövdeyi birleştirdim. Ek yerindeki seviye farkını polyester macun ile doldurarak giderdim. Kontrol astarı attım, bazı yerlerdeki rötuşlar devam ediyor.


Taban, iç kısım ve alternatifli kapıları bilgisayarda çizip lazerde sacdan kestirdim.


 27 Mart 2011:
Sac parçaları büküp birbirlerine yapıştırarak alt kısmın kabasını oluşturdum.10 Mayıs 2011:
Uzun bir aradan sonra tekrar işe koyuldum. Ön ve arka tekerlek gruplarının kalıbını alıp parça döktüm. Resimde kalıptan çıkan ham parçalar görülmekte.


14 Mayıs 2011:
Koltuk gruplarının da kalıbını alıp koltukları döktüm.


21 Mayıs 2011:
Gövdenin kalıbını hazırladım. Dişi kalıp olduktan sonra iç yüzeylere polyester döküp erkek kalıp için cidar oluşturdum, erkek kalıbı da bunu kullanarak döktüm. Bu takımdan çıkan gövde çok kalın olduğundan, gövdenin içini aşındırarak tesviye ettim ve incelmiş gövdeyi kullanarak erkek kalıbı tekrar döktüm. Bu sefer daha güzel bir gövde elde ettim.


27 Mayıs 2011:
Ön ızgaradan kalıp alarak akemi ile örnek parça yaptım.


28 Mayıs 2011:
Gösterge panelinden de kalıp alarak akemi ile örnek parça yaptım.........