SIFIRDAN YAPIM  STREET  ROD


Yapım Zamanı: 30 Mart 1999 - 30 Haziran 1999

..
Hikaye, C.A.R.S web sitesindeki bir yarışmaya model seçmem ile başladı. Kutusunda duran bir 1934 Ford 5-Window vardı ve onu kullanmak istedim. Sonra biraz özellikli olsun istedim; çalışan bir süspansiyon ve sağa-sola dönebilen ön düzen. Ama bunu plastikten yaparsam, malzeme zayıf kalacağı için şasi ve süspansiyon elemanlarını metalden yapmayı düşündüm. Hazır elim metale değmişken devam edip tamamını metalden yapayım dedim, bu sayede plastik modele dokunmamış ve ileride yapmak üzere saklamış olacaktım. İç tarafı daha iyi görünsün diye de üstü açık yapmaya karar verdim.

Model hakkında bilgiler:

Genel:

Bu '34 Ford neredeyse tamamen sıfırdan yapımdır. Ana malzeme 0.2 mm pirinç levhadır. Tüm süspansiyon ve direksiyon mekanizmaları çalışmaktadır. Modelde 291 ayrı parça olup, 33 tanesi kitlerden alınmadır.

Kitlerden kullanılan parçalar:

- Motor ve vites kutusu: Accurate Miniatures Corvette Grand Sport

-Poryalar ve tekerlekler: Tamiya VW New Beetle

- Vites kolu, direksiyon, direksiyon kutusu, arka lambalar, akü, aynalar, ön sinyaller: artık parça kutumdan.

Özellikler:

GÖVDE: Tamamen 0.2 mm pirinç levhadandır. Daha sportif görünüm için orijinal hatlarla oynanmıştır. Kaput ve bagaj hatları değiştirilmiş ve agresif görünüm için derin far yuvaları konulmuştur. Kapılar, kaput ve bagaj açılmaktadır. Bagajda ayrıca çalışan bir kilit kolu vardır. Kaput, ön ızgara ile tek parça halinde öne doğru devrilerek açılmaktadır. Boyası, alüminyum baz kat üzerine 5 kat şeffaf sarı cam boyası ile yapılmıştır. Gövde 79 ayrı parçadan oluşmaktadır.

İÇ KISIM ve AKSESUARLAR: Direksiyon, vites kolu ve akü hariç sıfırdan yapımdır. İç kısım ve bagaj tabanlarında kendinden yapışkanlı kadife folyo kullanılmıştır.Gül ağacı kaplama görünümlü özel tasarım gösterge paneli ve yine aynı desenli dekoratif panellerle kaplı kapı içleri vardır. Bu grupta 44 parça bulunmaktadır.

ŞASİ ve SÜSPANSİYON: 0.3 mm galvaniz sac ve 0.2 mm pirinç levhalardan yapılmıştır. Poryalar ve tekerlekler Tamiya New Beetle'dan alınmıştır. Önde helezonlu, arkada makaslı ve amortisörlü süspansiyon vardır. Direksiyon kutusu sonrası mekanizma çalışmaktadır. Ön frenlerdeki hortumlar görülmektedir. Arka dingil çelik bir çubuktan yapılmış olup üstüne resinden dökme bir diferansiyel konulmuştur. Bu kısımda toplam 115 parça vardır.

GÜÇ AKTARIM: Motor ve vites kutusu Accurate Min. Corvette GS kitinden. Detay olarak ateşleme kabloları çekildi, alternatör kaputun dışına taştığından dolayı yeri değiştirilerek yeni kayış düzeneği yapıldı. Egzoz boruları lehim telinden, radyatör balsa bloktan, radyatör hortumları kablodan ve şaft tükenmez kalem içinden yapıldı. Bu kısım da 51 parçadan oluşmaktadır.

SAYFA REHBERİ
Sayfa 1
BAŞLAMA VE ŞASİ 
Sayfa 2
ŞASİ VE ÖN SÜSPANSİYON
Sayfa 3
ARKA SÜSPANSİYON
Sayfa 4
GÖVDE - 1
Sayfa 5
GÖVDE - 2
Sayfa 6
GÖVDE - 3
Sayfa 7
KAPI MENTEŞELERİ
Sayfa 8
BAGAJ KAPAĞI VE MENTEŞESİ
Sayfa 9
İLK MACUNLAMA VE KAPUT
Sayfa 10
MACUNLAMA VE ASTARLAMA
Sayfa 11
MUHTELİF VE GÖSTERGE PANELİ
Sayfa 12
DİREKSİYON MEKANİZMA ELEMANLARI, BOYAMA VE İÇ KISIM
Sayfa 13
ŞASİ MONTAJI VE İÇ TRİM
Sayfa 14
DİREKSİYON MEKANİZMASI MONTAJI
Sayfa 15
AKSESUARLAR
Sayfa 16
BİTMİŞ RESİMLER.