BMC TM-140 Kamyon
(Selvi Boylum Al Yazmalım)

Ölçek : 1/24
Başlama: 12 Aralık 2007
Bitirme: 04 Mayıs 2016   

Sayfa 5 / 9

 
03 Nisan 2016:
Şaft kırılması durumunda yola düşmesini engelleyen zinciri de şasiye bağladım.


Tamponun sol tarafındaki delikli ayak basma levhasını da yapıp yerine yapıştırdım. Filmdeki araçta sağ taraftaki olmadığı için ben de sağ tarafı boş bıraktım.04 Nisan 2016:
Kapı menteşelerini pozisyonlayıp epoksi ile yapıştırdım. Menteşelerin aynı eksende kalmasını garantilemek için boydan boya 0.5 mm matkap ucu yerleştirdim. Daha sonra epoksi iyi tutmadığı için kazıdım ve yakın çevredekileri eritmeden yapabilmek için binbir dikkatle menteşeleri lehimledim.Kapıların açık hali.06 Nisan 2016:
Direksiyon simidini çalıştım. Orijinal araçta dört kollu, her kolunda dört ince tel olan bir tipte idi.  Bunun tek yapılabilir yolu photoetch, ama şu sıralar o imkanım olmadığı için plastik şeritlerin üstünü alüminyum kanal bandı ile kaplayıp izler yaptım, çukurlara siyah yıkama yaptım. Çemberi bakır telden yaptım.07 Nisan 2016:
Yanlardaki hava alma yarıklarını pirinç levhadan yapıp japon ile yerlerine yapıştırdım.Koltukların kabasını balsa levhalardan yaptım.Ön ızgara için 0.1 mm alüminyum folyo kullandım. Şeritler halinde kürdan ucu ile çökerterek izler yaptım.Ön ızgaranın üç parçası birleştirilmeye hazır.Parçaların büküm yerlerini birbirine japon ile birleştirdim.08 Nisan 2016:
Ön ızgaranın geçici olarak yerleşim kontrolü.09 Nisan 2016:
Şasiyi boyadım, motor ve şaft ile egzoz borusunu yerlerine taktım.Bir kat deneme boyası attım.Boşluklar biraz az olmuş, bir kat boyada bile sürten ve kabuk atan yerler oldu. Buralara sonra ilgi göstereceğim.Kebin şasiye konmuş hali.10 Nisan 2016:
Bu arada gösterge tablosunu hazırladım ve tekerlekleri boyadım. Jantlara da pas uyguladım.11 Nisan 2016:
Koltukların tamamlanması. Mat siyah reklam folyosundan kaplama açınımları kestim, üstüne bastırarak desen çizdim.Bir sünger parçasını yapıştırdım.Sırt ve minder kısmı için aynı işlemi yapıp folyoyu kapattım.  Kanepe kısmına serili olan kilim için kağıda kilim deseni bastım, sırt sırta yapıştırdım, katladım, buruşturdum ve kağıt görünümünü yok ettim.Kilimin kendi katlarını birbirine yapıştırdım, bitmişini de kanepenin oturak kısmına yapıştırdım. Şöför koltuğunu da ayrıca aynı şekilde yaptım.


.......................................