Hakkımda


Ben Korkut Varol. 67 yaşında, makine mühendisiyim ve Ankara'da yaşıyorum. İlgi alanım otomobiller (bu mesleği seçmemdeki temel neden).
40 yıllık mutlu bir evliliğim ve 37 yaşında bir kızımız var.

Model yapımı sayesinde, günlük koşuşturmadan tamamen uzaklaşıp bambaşka bir aleme dalıyor ve beynimi dinlendiriyorum. Modellerde de otomobiller üzerine çalışıyorum. Plastik kitler veya sıfırdan yapım modeller ile uğraşıyorum.

Modelciliğe 1970 lerin başlarında uçaklar ile başladım. Lastik motorlu, tel kumandalı derken bir Radyo Kontrol modeli yere çakınca modelciliği 4 tekerlek üzerinde devam ettirmeğe karar verdim.

İlk modelim kontrplak şasili, resim kartonundan gövdeli kendi çizdiğim bir modeldi. Bir süre kontrplak ve karton üzerine gittikten sonra daha gerçek malzemeler kullanmağa başladım.

1976 yılında ilk metal gövdeli modelimi yaptım. Yine kendi çizdiğim ve malzeme olarak çay tenekesi kullandığım bir modeldi. Lehimleme ve tesviye ile bu modelde tanıştım. Bir süre de böyle kendi çizdiğim modellerle devam ettim, çünkü sıkıştığım zaman tasarımı rahatça değiştirme serbestim vardı... Bu modeller bende her türlü malzeme ile tanışma ve uygulama tecrübesi kazandırdı.

1987 yılında ilk plastik modelimi yaptım. Klasik Amerikan modelleri üzerinde bir süre kutudan çıktığı gibi kitler yaptım. 1994 te plastik kitleri kendi tasarımlarım doğrultusunda, sıfırdan yapımlar ile de destekleyerek değişik modeller yapmağa başladım. İlk örnekleri 2 tane Lancia Delta Integrale kitinden bir limuzin ve bir kamyonet yapmak oldu...

1995 te tamamen sıfırdan yapım bir modelde ilk defa kendimi zorladım: 1/20 ölçekli Şahin Taksi yaptım. Burada zorlandığım yerde tasarım değiştirme gibi bir serbestim yoktu; aynısını yapmak zorunda idim. Bu model 6 ay sürdü ve başarı ile bitti.

1996 da ilk canlandırma (diorama) denememi bir kaportacı dükkanı teması işleyerek yaptım. Bu da tamamen sıfırdan yapım olarak 4 ay sürdü.

Daha sonrası ise bu sayfalarda sergileniyor...

.
.

.

.
e-mail