PEUGEOT  206cc
GERÇEK ARACIN MODELİ

Ölçek : 1/24
Başlama: 26 Haziran 2011
Bitirme: 29 Haziran 2011   

Sayfa 1 / 1

Bu modeli, çok sevdiğim bir arkadaşımın oğluna evlenme hediyesi olarak düşündüm.

Düğünden sonra süslemesi filan olmayan kendi arabalarına binip gittiler.

Gerçek aracın modelini yapmak için Maisto die-cast modeli kullandım.


 
26 Haziran 2011:
Modelin henüz dağıtılmamış, orijinal hali.


Modeli dağıttıktan sonra, boya sökücü ile tüm boyaları kaldırdım.

 

Gövdenin temizlenmiş hali.


Ön ve arka taraflarda bulunan kalıp izlerini yok ettim.


Astar atıp durumu kontrol ettim. Arka stopları daha gerçekçi göstermek için yapışkanlı folyo taşıyıcısından kestiğim bir parçayı ısıtarak arka stoplar üzerinde şekillendirdim. Sağ stopun üstünde bu malzeme desenli olarak görülüyor.
 

27 Haziran 2011:
Dolu plastikten olan takla barlarını kesip pirinç telden uygun şekilde kıvırarak yeniledim.
Kromajlı amblemler için şeffaf dekal kağıdına baskı yaptım, bunu Bare Metal Foil üstüne yapıştırdım.28 Haziran 2011:
Orijinalinde tamamen şeffaf ve yüzeyi tümsekli olan dikiz aynasını eğe ile düzelttim, mat siyaha boyayıp ayna kısmına Bare Metal Foil kapladım.


İç kısımları gerçeğine uygun olarak kırmızıya boyadım.


Ucu küt, kalın bir çubuk olan vites koluna gerçeğine uygun topuz eklemek için mevcut kolun ortasını deldim. Bir plastik parçayı şekillendirerek boyadım, altına ısıtılmış topluiğneyi geçirdikten sonra açtığım deliğe topluiğneyi sokarak topuzu yapıştırdım. Emniyet kemeri düğmelerini fosforlu turuncuya boyadım.


Sergileme zemini için Noch marka demiryolu aksesuarlarından taş duvarları kullandım. Sağda orijinal hali, solda ise siyah yıkama yaptığım zemin. Diğer parçayı da tuğla olarak boyayıp bu zemine dik bir duvar yapacağım.


Modeli zemine tespit etmek için kendi kutusuna bağlama elemanını kullandım. Bunun için zeminin altına bağlama elemanının gireceği yuvayı oyup gerekli delikleri açtım. Orta resimde bu parçanın yerleşmiş hali görülmekte.
En sağda da, tuğla duvarın zemine bağlanmış hali var.


28 Haziran 2011:
Gösterge panelinin orta kısmını titanyum metalizer ile boyadım, kumanda düğmelerini belirginleştirdim. Pirinç telden yaptığım takla barlarını Alclad ile kromaj yaptım. Gövdeyi metalik siyaha boyadım. Amblem ve yazıları yerlerine yapıştırdım, korumak için komple şeffaf vernik uyguladım. Arka stopları Bare Metal Foil ile kapladıktan sonra, sinyal kısmına açık, stop kısmına koyu kırmızı şeffaf boya uyguladım ve daha önce hazırladığım desenli plastik kapakları en üste yapıştırdım. Üçüncü stop ve sis lambalarını da Bare Metal Foil üstüne şeffaf kırmızı boya ile yaptım. Egzoz borusunun içini oyup dışını krom boyadım. Son olarak plakaları hazırlayıp yapıştırdım.


 29 Haziran 2011:
Bitmiş hali...

Üstteki üç satır kendi davetiyelerinden. Alt iki satırı da ben ekledim...