ANADOL ROADSTER
(Concept)

Ölçek : 1/24
Başlama: 14 Eylül 2010
Bitirme: 28 Eylül 2010

Sayfa 1 / 2


14 Eylül 2010:
Kaza ile üstü kırılan bir gövdeyi farklı bir şekilde değerlendirmek istedim. Aklıma 2 kişilik bir roadster yapmak geldi. Bunun için bagajı kısaltmak yoluna gidip çizili yerden kestim.Arka paneli kestikten sonra, yan taraftaki cam altı kuşağını bir yerde bitirmek sorun oldu, kuşağı devam ettirebilmek için aklıma yine ön tarafı kesip kullanmak geldi. Bir başka hurda gövdeden ön tarafı kestim. İki büyük arka stop lamba grubu ile gözüme fena görünmedi. Bu yaklaşımın adını da "simetrik tasarım" koydum!Arka panelden plakalık kısmını kestim, buna göre yer boşaltarak arka tarafa gömdüm.15 Eylül 2010:
Macun ve zımpara ile arka taraf şekil almaya başladı. 2 kişilik olacağı için bagaj kısmının üstünü plastik bir levha ile uzattım.Bagaj üstüne kafalık çıkıntıları ekledim. Bunun için 1/32 ölçekli bir uçak kitinden artan yakıt deposu parçalarından faydalandım.18 Eylül 2010:
Tekrar macun ve zımparadan sonra arka difüzörü ekledim, kontrol astarı attım.Ön tarafa da bir spoiler düşündüm, plastik levhalardan yapıp yerine alıştırdım.19 Eylül 2010:
Ön spoilere sis farları için metal tükenmez kartuşundan keserek yuva yaptım.


21 Eylül 2010:
Ön cam çerçevesini kısaltarak kestim, ek yerinin sağlam durması için çerçeve kenarlarına ve gövdedeki karşılıklarına kanal açıp bir ataş teli parçasını japon yapıştırıcı ile destek olarak tutturdum.


Ön cam çerçevesi bağlanmış haldeki görüntüsü. Gövdede kalan su oluğu parçası traşlanacak.


Taban paneli ve kapı içlerini yeni duruma göre kestim, koltuk arkası panelini plastik levhadan kesip yerine yapıştırdım.


22 Eylül 2010:
Gövde kısaldığı için şasiyi de kısaltmam gerekti. Bu durumda arka makas yaylar şasiye sığmayacağından dolayı arka süspansiyonu helezon yaylı tipe çevirdim.


23 Eylül 2010:
Gövdeyi oto boyacısında hazırlattığım akrilik oto boyası ve vernik ile boyadım.


Gövde kısaldığı için egzoz borusu da borusunun da yenilenmesi gerekiyordu. Bunun için susturucuyu yan çevirerek yerleştirdim, arkadan 2 adet çıkış ağzı olacak.


25 Eylül 2010:
İç kısımları hazırladım. Koltukların orta kısımları ile kapı içleri ve tabanı kadife tozu (flocking) kapladım.


26 Eylül 2010:
Arka lamba camları için asetata çizerek iz yaptım, izin üstünden alüminyum boya ile geçip kurumadan sildim, bölmeler arası metal görünümü bu şekilde sağladım. Arka taraftan da cam boyası ile turuncu ve kırmızıları boyadıktan sonra far çerçevesinin içine yapıştırdım.
Hazırladığım iç aksamı da gövdeye yerleştirerek epoksi ile yapıştırdım.


Arka lambalar için reflektörün içini parlak alüminyum boyadım. Difüzör ızgarası olarak tavalarda yağ sıçramasın diye kullanılan ızgaradan parça kestim, egzoz borularının çıkacağı delikleri açtıktan sonra arka taraftan yapıştırdım.


Ön spoilerdeki girişler için de aynı ızgarayı kullandım, far içlerini ve ön ızgara arkasını da boyadım.


 Montajdan sonra takılmak üzere egzoz borularını plastik borudan hazırlayıp üstüne BMF uyguladım, içlerini mat siyaha boyadım.

........